2013. február 27., szerda

4+1 kamratippek

Igazán szerencsésnek mondhatja magát az a háziasszony, akinek van egy éléskamrája. Ha már van, akkor ügyeljünk néhány dologra..

A kamra lehetőleg külső fal mentén helyezkedjen, amely északra vagy keletre néz (így hűvösebb lesz a hőmérséklete). Ha ez nem megoldható, a lakás lehető leghűvösebb részében alakítsuk ki, azaz ne a kazán mellett! Ha erre sincs lehetőség, és a kamra belső falakkal van körbevéve vagy déli-nyugati falak mentén foglal helyet, feltétlenül szigeteljük le a falait. 


1. Ne tervezzünk mély polcokat! 30-40 cm-es polcok megfelelnek a praktikumnak, de ha mélyebbet csináltatunk  egy idő után átláthatatlan lesz, a legbelülre eső dolgok feledésbe merülnek. A gyakorlatban az U alakú elrendezés a legjobb. Szemmagasságba kerüljenek azok a dolgok, amiket napi rendszerességgel használunk. A tárolás mehet egészen a plafonig, a nagyon ritkán használt húsdaráló és mákdaráló mehet fel a felhők közé.







3.  A polcokon csoportosítsuk az ételeket - pl befőttek, konzervek, tészták, olajak stb. Segít az is, ha kosarakban vagy nyitott dobozokban tároljuk a hasonló típusú ételeket. Nagyon guszta kis dobozok, üvegek kaphatóak, de ha van egy kis időnk, magunk is készíthetünk dekoratív tárolókat. Nem csak a szemünket kényeztetjük vele, de megkönnyítjük a saját dolgunkat is! az is hasznos lehet, ha felcímkézzük a dobozokat. 







4. Az ajtókat is célszerű kihasználni!








+1 Ha nincs lehetőségünk külön kamra kialakítására, nagyon praktikus kamraszekrényeket tervezhetünk be a konyhába. A gyakorlatban nagyon jól működő szerkezetek segíthetik a tárolást, eligazodást és könnyen hozzáférhetőséget.






Ha most éhes lennék, biztos kedvem támadna főzni valami finomat az itt látott friss alapanyagokból ;)

magenta

Minden az arányokon múlik.

Nézzük meg, hogy ugyanazt a színt használva milyen különböző hatást érhetünk el.

Ennél a lakásbelsőnél szinte vibrál a szemünk, túl sok a színből. Ha a mennyezet, a bútorok és a textilek visszafogottabb színben pompáznának (ha valaki ragaszkodik az erős színű falakhoz) már egy élhetőbb teret kapnánk. Akinek tetszik bizonyosan azt mondják magukban, nekem nem sok én jól érezném magam itt. Én is. Egy órát, vagy látogatóba szívesen mennék felpezsdülni. De hosszú távon nem tud az ember lenyugodni, pihenni, kikapcsolódni. És nem mellesleg sokkal hamarabb megunjuk.


Ez is színes szoba, mégsem vibrál a szemünk. A magentát elég egy falon alkalmazni. Friss üde, tavaszias látványt ad egész évre (természetesen fokozza ezt a zöld jelenléte).


Egy letisztult vonalvezetésű és színű szobát könnyedén feldobhatunk ezzel a színnel. Szigorúan a sötétebb árnyalatát alkalmazva, ha meg akarjuk tartani a hangulatot.


Egy klasszikus stílusú helyiségben is pompásan megfér ez a szín, sőt az eleganciát csak fokozza. Sokszor hatásosabb, ha a bútor az erősebb színű, mintsem a fal legyen vad. Jó érzékkel kell megtalálni, hogyan és milyen felületen alkalmazzuk.



Azon is sok múlik, hogy milyen árnyalatot választunk és esetleg milyen színnel kombináljuk. Itt valószínű az alkotáshoz igazították a szobabelsőt. Mind mennyiségileg, mind pedig árnyalataiban tökéletes kombináció. Elegáns, mégis fiatalos, a kristálycsillár pedig trendivé varázsolja az amúgy kortárs beütésű nappalit. 




Viszont ha a kiegészítők anyaga és színe megfelelő, a fal színe a jó megoldás. Az egyensúly megteremtése a legfontosabb!! Nem egyszerű feladat, kísérletezgetni nem érdemes. Jól át kell gondolni, megtervezni. Ha  sikerül, a hatás magával ragadó.




És még egy kis mazsolázni való:





2013. február 26., kedd

4+1 tipp padlókhoz

1. Ha keskeny panelekből álló padlót választunk, aminek esetleg többféle hossza kapható, könnyedén növelhetjük vele a teret, távolabbra kerül a szoba hátsó fala.




2. Teljesen más hatást érünk el, ha szélesebb paneleket rakunk, egyféle méretben. Szétteríti a perspektívát, nem viszi a szemet távolba. Másra koncentrálódik a figyelem.



3. Fontos, hogy lerakáskor gondoljuk át, hogy a szoba rövidebb, vagy hosszabb oldalára rakjuk a hosszanti irányt. A funkcionális elrendezés szempontjából is meghatározó lehet.

Szélesíti a szobát, hogy a kanapéval párhuzamos a lerakás..


Növeli a mélységét a helyiségnek a kanapéra merőleges hosszanti irány, és remekül összeköti a másik funkciójú térrel.



4. Játékosságot vihetünk a térbe, ha váltakozó szélességben rakjuk a padlót., vagy ha nem egyszínű minden léc, egy bizonyos intervallumon belül többféle szín jelenik meg.



+1. A szegőlécek színkombinációja is számottevő tényező lehet. Ha ugyanolyan színű, mint a padló, növeli a teret, ha a fal színével egyezik meg, vagy sötétebb, szinte keretszerű, határolt, szűkebb érzetet eredményez.



A glamour stílus

A glamour szó jelentése ragyogás, csillogás. Ez egy nehezen behatárolható stílus, mindig változik és a szó (jelentése is) nagyon sok mindent magába foglalhat. Az biztos, hogy csak a fantázia szabhat határt annak, hogy mi fér bele egy ilyen berendezésű lakásba.

Mik is a legfontosabb eszközei? Minden ami fényes, csillogó-villogó, habos és bármi amit akár egy díszes öltözéken is el tudunk képzelni: strassz, kő, bojt, rojt, arany,ezüst, toll, szőr, virág, minden ami fényűzést, gazdagságot sugall.




Az üveg, tükör, fém, fényes plexi, magasfényű bútorok, a kristály. Anyagok sokasága: selyem, bársony, szőrme, fényes taft, bőr.




Emellett az erős, vagy gyöngyházfényű színek használata, mind a falon, mind pedig a bútorok (át)festésénél, megválasztásánál. Nagy hangsúlyt kell fektetnünk a megvilágításnak és a lámpatesteknek, ha valóban "glamour-os" hatást akarunk elérni. A kristálycsillárok, csillogó effektek, ragyogó fényforrások, gyertyalámpák fokozzák a látványt.





Mindig az aktuális trendeknek próbál megfelelni, természetesen a luxus védjegyein belül.

Nagy erénye, hogy a régi korokból is merít ihletet. Így egy régi korok hangulatát idéző bútordarabot is felhasználhatunk, aranyra, ezüstre festve, fényes, vagy köves fogantyúval igazi glamour stílust vihetünk az adott helyiségbe.





Van egy igen díszes,  a gazdagság minden pompáját magában hordozó megjelenése. (csak, hogy szörnyűségeket is mutassak - ami igaz az igaz!)




Ugyanakkor képes elegáns, "visszafogottabb" megjelenésre is.







És ami szerintem a legszebb, hosszú távon legélhetőbb formája, ha csak egy-egy glamour felvillanás van jelen..




2013. február 25., hétfő

mi is a Loft?

Tegyük rendbe ezt a fogalmat.

A loft Amerikából ered, ahol az elhagyott, (vagy inkább úgy fogalmazok, h már nem használt) gyárépületeket, csarnokokat   "hasznosították újra". Legtöbb esetben egyetlen óriási helyiségből áll, akár 5-6 méteres belmagassággal, nagy ablakfelületekkel.



Bármilyen stílusú loftot ki lehet alakítani, a lakók igényeihez idomulva. Egyik típusánál sok helyen vakolatlan téglafalak, betonpadló jelenlétéhez kell igazodni a berendezés megtervezésénél. Olyan is előfordul, hogy a mennyezet alatt meghagyják a csöveket, kábeleket, egyéb gépészeti elemeket.




Ma már sokan loftnak neveznek minden olyan épületet, amely nagy egybefüggő terekkel rendelkezik. Függetleül attól, hogy új építésű, vagy valóban gyárépületből lett átalakítva.




Magyarországon alig találunk loft lakásokat. Vagy a centrumtól távol esnek ezek az elhagyott épületek, vagy olyan költséges a felújítás, hogy kevesen tehetik meg, és talán azok közül akik megtehetik kevesek vágynak ilyen jellegű otthonra.

Kinek is való? Aki elfoglalt, vagy marad energiája arra, hogy mindig minden körülmények között rendet tartson. Ugyanis a rendetlenség ebben az egyterű lakótérben darabokra töri a látványt és a kellemes érzetet. Megvallom nehezen tudom elképzelni magunkat az egyéves kislányommal úgy 4 óra tájban, amikor míg az uzsonna készül, ő az egyterű lakásban épp a szennyestartó tartalmát már a konyhában tálalja föl nekem mint újabb szenzációs érdekességet. Egy fiatal, vagy épp korosodó, mégis fiatalos párnak annál inkább. Olyanoknak, akik tudnak és szeretnek is szánni magukra, a szórakozásra, szívesen töltik szabadidejüket étteremben, színházban, klubokban, esetleg sokat utaznak.





Nagyon szabad, impozáns látványt nyújthat egy jól megtervezett loft lakás. Berendezése igen nagy feladat, mind funkcionálisan, mind esztétikailag.